CRC Mile Dash

Sat July 13, 2019 Dublin, OH US 43016 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2009 2008 2007 2006 2005
Result Set --- Select Results --- Men's Elite Heat
Men's Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Women's Elite Heat
Women's Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Youth Heat
The Grasshoppers Kids Dash - recommended for ages 12 and under
Open Adult Heat
Adult Open Heat - Slower than 6:00 minute mile pace
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Elite Heat
Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Youth Heat
The Donut Experiment Kids Dash - recommended for ages 12 and under
Open Adult Heat
Adult Open Heat - Slower than 6:00 minute mile pace
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Elite Heat
Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Grasshoppers Heat
Grasshoppers/Kids Heat - recommended for ages 12 and under
Open Adult Heat
Adult Open Heat - Slower than 6:00 minute mile pace
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Elite Heat
Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Youth Heat
Grasshoppers/Kids Heat - recommended for ages 12 and under
Open Adult Heat
Adult Open Heat - Slower than 6:00 minute mile pace
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Adult Heat
Adult Heat - recommended for ages 13+
Youth Heat
Grasshoppers/Kids Heat - recommended for ages 12 and under
Participant Lookup & Tracking Mascot Dash Results --- Select Results --- Wave 2 Results
Kids Heat
Wave 3 Results
Open Heat
Wave 1 Results
Elite Heat
Participant Lookup & Tracking Mascot Dash Results --- Select Results --- Overall Results Age Group Results --- Select Results --- Overall Results Age Group Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Bib Name                Gender City             State Country Clock  Pace Age Age        Age Group Place 
                                                                    Time            Percentage                 
===== === =================== ====== ================ ===== ======= ====== ==== === ========== =============== 
1     138 Julian Meyer        M                                     4:17.2 4:17 23             1 Top Fin       
2     49  Jesse Armbruster    M      Columbus         OH    US      4:22.5 4:22 29             2 Top Fin       
3     320 Nate King           M      Dublin           OH    US      4:23.1 4:23 27             3 Top Fin       
4     41  Mike Aldrink        M      powell           OH    US      4:23.7 4:23 37             1 M 35-39       
5     56  Sam Wharton         M      Tipp City        OH    US      4:25.3 4:25 19             1 M 15-19       
6     300 Brent Martin        M      Wooster          OH    US      4:26.6 4:26 29             1 M 25-29       
7     9   Steve Gaber         M      dublin           OH    US      4:28.7 4:28 19             2 M 15-19       
8     417 Mitchell Poynter    M      Tipp City        OH    US      4:31.0 4:31 16             3 M 15-19       
9     403 Dustin Whitehair    M      Columbus         OH    US      4:32.0 4:32 32             1 M 30-34       
10    437 Mitchell Towne      M      Powell           OH    US      4:33.4 4:33 16             4 M 15-19       
11    60  Steve Popovich      M      Dublin           OH    US      4:34.4 4:34 18             5 M 15-19       
12    68  Jay Schairbaum      M      Tipp City        OH    US      4:35.3 4:35 18             6 M 15-19       
13    46  Brian Cull          M      Columbus         OH    US      4:35.8 4:35 25             2 M 25-29       
14    4   Thomas Goldsby      M      Dublin           OH    US      4:36.8 4:36 44             1 Top Fin       
15    273 Simon Alford        M      Dublin           OH    US      4:37.1 4:37 16             7 M 15-19       
16    425 Jason Newport       M      Eaton            OH    US      4:39.2 4:39 43             1 M 40-44       
17    287 Sean Allen          M      Westerville      OH    US      4:40.5 4:40 21             1 M 20-24       
18    310 Luke Bons           M      Dublin           OH    US      4:40.7 4:40 14             1 M  1-14       
19    288 John Graf           M      Dublin           OH    US      4:44.2 4:44 17             8 M 15-19       
20    416 Daniel Frame        M      Tipp City        OH    US      4:45.0 4:45 17             9 M 15-19       
21    35  Joe Beery           M      Hillsboro        OH    US      4:46.0 4:46 18             10 M 15-19      
22    165 Ruble Isse          M                                     4:47.3 4:47 18             11 M 15-19      
23    312 David Sikes         M      Westerville      OH    US      4:47.8 4:47 28             3 M 25-29       
24    62  Tyndale Hannan      M      Dublin           OH    US      4:49.0 4:49 16             12 M 15-19      
25    274 Tommy Alford        M      Dublin           OH    US      4:49.8 4:49 16             13 M 15-19      
26    418 Jacob Stillwagon    M      Tipp City        OH    US      4:51.2 4:51 16             14 M 15-19      
27    275 Kyle Fletcher       M      Canal winchester OH    US      4:51.8 4:51 26             4 M 25-29       
28    64  Nick Culver         M      Tipp City        OH    US      4:52.3 4:52 32             2 M 30-34       
29    305 Nathan Ellis        M      Indianapolis     IN    US      4:53.6 4:53 27             5 M 25-29       
30    57  Tim Andrews         M      Tipp City        OH    US      4:55.5 4:55 16             15 M 15-19      
31    438 Ryan Heckman        M      Powell           OH    US      4:55.7 4:55 18             16 M 15-19      
32    303 Byron Kimmel        M      Tipp City        OH    US      4:57.7 4:57 40             2 M 40-44       
33    164 Aaron Rex           M                                     5:00.0 5:00 40             3 M 40-44       
34    385 CJ Patrick          M      Grove City       OH    US      5:00.9 5:00 14             2 M  1-14       
35    183 Charlie Wlodyka     M                                     5:01.3 5:01 30             3 M 30-34       
36    321 Erick Weis          M      Hilliard         OH    US      5:01.6 5:01 46             1 M 45-49       
37    277 Jonathon Clipson    M      Hilliard         OH    US      5:02.0 5:02 33             4 M 30-34       
38    144 Scott Davies        M                                     5:03.3 5:03 42             4 M 40-44       
39    172 Bryan Stansberry    M                                     5:03.8 5:03 35             2 M 35-39       
40    178 Jason Montgomery    M                                     5:04.0 5:04 31             5 M 30-34       
41    40  Laura Kaulen        F      Hilliard         OH    US      5:04.3 5:04 38             1 Top Fin       
42    166 Daniel Meyung       M                                     5:04.9 5:04 20             2 M 20-24       
43    419 Evan Wharton        M      Tipp City        OH    US      5:05.6 5:05 17             17 M 15-19      
44    302 Jordan Brown        M      Tipp City        OH    US      5:05.6 5:05 16             18 M 15-19      
45    58  Spencer Ranft       M      Tipp City        OH    US      5:05.8 5:05 16             19 M 15-19      
46    193 Dan Bruner          M      Powell           OH    US      5:06.9 5:06 52             1 M 50-54       
47    317 Jonathan Bryden     M      Columbus         OH    US      5:08.8 5:08 28             6 M 25-29       
48    174 Ryan Bosworth       M                                     5:09.6 5:09 14             3 M  1-14       
49    384 Gregory Patrick     M      Grove City       OH    US      5:09.6 5:09 14             4 M  1-14       
50    106 Lilly Saniel-Banrey F      Hillaird         OH    US      5:10.1 5:10 17             2 Top Fin       
51    163 Gabe Deeds          M                                     5:10.5 5:10 28             7 M 25-29       
52    393 Ken Varian          M      Delaware         OH    US      5:11.1 5:11 44             5 M 40-44       
53    433 Jane Onders         F      Hilliard         OH    US      5:12.3 5:12 16             3 Top Fin       
54    130 Michael Van Winkle  M                                     5:12.9 5:12 31             6 M 30-34       
55    415 Michael Taylor      M      Tipp City        OH    US      5:13.9 5:13 17             20 M 15-19      
56    258 Alexander Sanders   M      Dublin           OH    US      5:14.3 5:14 14             5 M  1-14       
57    38  Melissa Girgis      F      Worthington      OH    US      5:15.1 5:15 23             1 F 20-24       
58    280 Joe Koltak          M      Columbus         OH    US      5:15.9 5:15 37             3 M 35-39       
59    156 Dylin Smith         M                                     5:16.1 5:16 16             21 M 15-19      
60    292 Caitlin Thomas      F      Cardington       OH    US      5:16.7 5:16 25             1 F 25-29       
61    39  Nathan Sears        M      Dublin           OH    US      5:17.1 5:17 15             22 M 15-19      
62    378 Jamie Hart          M      Dublin           OH    US      5:18.6 5:18 33             7 M 30-34       
63    37  Michael Cauley      M      WESTERVILLE      OH    US      5:18.8 5:18 33             8 M 30-34       
64    250 Jonah Larsen        M      Dublin                         5:19.2 5:19 18             23 M 15-19      
65    380 Andrew Reese        M      Dublin           OH    US      5:20.8 5:20 14             6 M  1-14       
66    180 Bob Kincaid         M                                     5:21.1 5:21 51             2 M 50-54       
67    412 Sam Brumfield       M      Tipp City        OH    US      5:22.7 5:22 16             24 M 15-19      
68    291 Drew Ward           M      Lancaster        OH    US      5:23.0 5:23 13             7 M  1-14       
69    423 Jason Stevens       M      Powell           OH    US      5:24.3 5:24 45             2 M 45-49       
70    155 Jake Ferenchak      M                                     5:25.1 5:25 15             25 M 15-19      
71    20  Garrett George      M      Dublin           OH    US      5:26.8 5:26 20             3 M 20-24       
72    140 Garnett Go          M                                     5:28.8 5:28 16             26 M 15-19      
73    147 Phil King           M      Pickerington     OH    US      5:30.5 5:30 33             9 M 30-34       
74    145 Patrick Helgerman   M                                     5:31.1 5:31 41             6 M 40-44       
75    44  India Johnson       F      Hilliard         OH    US      5:32.1 5:32 15             1 F 15-19       
76    376 David Bloomfield    M      delaware         OH    US      5:32.6 5:32 32             10 M 30-34      
77    110 Bridget Onders      F      Hilliard         OH    US      5:33.5 5:33 23             2 F 20-24       
78    118 Brendan Eltzroth    M      Hillsboro        OH    US      5:34.3 5:34 19             27 M 15-19      
79    309 Greg Schwitzgebel   M      Worthington      OH    US      5:34.7 5:34 39             4 M 35-39       
80    413 Hailey Brumfield    F      Tipp City        OH    US      5:37.4 5:37 18             2 F 15-19       
81    260 Jack Lintz          M      Englewood        OH    US      5:38.2 5:38 61             1 M 60-64       
82    21  Nate Stewart        M      Plain City       OH    US      5:39.0 5:39 16             28 M 15-19      
83    257 Molly Stout         F      Belmont          MI    US      5:40.0 5:40 31             1 F 30-34       
84    168 John Carney         M                                     5:42.2 5:42 46             3 M 45-49       
85    154 Zach Ferenchek      M                                     5:45.8 5:45 15             29 M 15-19      
86    396 Lindsey Ruff        F      Dublin           OH    US      5:46.3 5:46 17             3 F 15-19       
87    59  Nick Stine          M      Tipp City        OH    US      5:47.3 5:47 16             30 M 15-19      
88    139 Lucas Stecz         M                                     5:50.5 5:50 15             31 M 15-19      
89    47  Wesley Wunderlich   M      Dublin           OH    US      5:56.3 5:56 33             11 M 30-34      
90    266 Ian MacLeod         M      Dublin           OH    US      5:57.6 5:57 16             32 M 15-19      
91    420 Ryan Koogler        M      Tipp City        OH    US      5:58.6 5:58 15             33 M 15-19      
92    410 Abbi Halsey         F      Tipp City        OH    US      6:00.3 6:00 15             4 F 15-19       
93    71  Kaela Ponce         F      Galloway         OH    US      6:04.2 6:04 14             1 F  1-14       
94    401 Daniel Cho          M      Westerville      OH    US      6:05.1 6:05 36             5 M 35-39       
95    19  Rachel McManamon    F      Hilliard         OH    US      6:05.4 6:05 15             5 F 15-19       
96    271 Kylie Buckley       F      Hilliard         OH    US      6:06.2 6:06 14             2 F  1-14       
97    411 MaKenzie Dietz      F      Tipp City        OH    US      6:11.1 6:11 15             6 F 15-19       
98    173 Chris Thieke        M                                     6:14.3 6:14 68             1 M 65-99       
99    293 Randy Kelsey-Knapp  M      Columbus         OH    US      6:17.7 6:17 48             4 M 45-49       
100   141 Vishvam Mehta       M                                     6:17.9 6:17 14             8 M  1-14       
101   402 Meredith Gordon     F      New Albany       OH    US      6:21.5 6:21 36             1 F 35-39       
102   98  Ken Schuster        M      Powell           OH    US      6:25.7 6:25 37             6 M 35-39       
103   61  Baylee Norman       F      Tipp City        OH    US      6:44.1 6:44 16             7 F 15-19       
104   311 Candy Sikes         F      Westerville      OH    US      6:51.1 6:51 28             2 F 25-29       
105   149 Steven Paalz        M                                     7:14.0 7:14 17             34 M 15-19      
106   278 Michelle Silva      F      Dublin           OH    US      8:05.7 8:05 14             3 F  1-14       
107   54  Graham Spangler     M      Tipp City        OH    US      8:20.8 8:20 14             9 M  1-14       
108   414 Frank Catrone       M      Tipp City        OH    US      8:22.2 8:22 14             10 M  1-14      
109   301 Nathan Schall       M      Tipp City        OH    US      8:25.3 8:25 16             35 M 15-19      
110   279 Laura Silva         F      Dublin           OH    US      8:40.3 8:40 50             1 Top Fin       

Embed Code