CRC Mile Dash

Fri August 7 - Mon August 10

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2009 2008 2007 2006 2005
Result Set --- Select Results --- CRC Virtual Mile Dash --- Select Results --- Men's Elite Heat
Men's Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Women's Elite Heat
Women's Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Youth Heat
The Grasshoppers Kids Dash - recommended for ages 12 and under
Open Adult Heat
Adult Open Heat - Slower than 6:00 minute mile pace
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Elite Heat
Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Youth Heat
The Donut Experiment Kids Dash - recommended for ages 12 and under
Open Adult Heat
Adult Open Heat - Slower than 6:00 minute mile pace
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Elite Heat
Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Grasshoppers Heat
Grasshoppers/Kids Heat - recommended for ages 12 and under
Open Adult Heat
Adult Open Heat - Slower than 6:00 minute mile pace
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Elite Heat
Elite Heat - 6:00 minute mile pace and faster
Youth Heat
Grasshoppers/Kids Heat - recommended for ages 12 and under
Open Adult Heat
Adult Open Heat - Slower than 6:00 minute mile pace
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Adult Heat
Adult Heat - recommended for ages 13+
Youth Heat
Grasshoppers/Kids Heat - recommended for ages 12 and under
Participant Lookup & Tracking Mascot Dash Results --- Select Results --- Wave 2 Results
Kids Heat
Wave 3 Results
Open Heat
Wave 1 Results
Elite Heat
Participant Lookup & Tracking Mascot Dash Results --- Select Results --- Overall Results Age Group Results --- Select Results --- Overall Results Age Group Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results --- Select Results --- Overall Results
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City              State Country Clock     Chip      Pace Age Age        Division Division     
                                                                       Time      Time               Percentage Place                 
===== === ===================== ====== ================= ===== ======= ========= ========= ==== === ========== ======== ============ 
1     381 Wyatt Hartman         M      Stow              OH    US      0:04:15.4 0:04:15.4 4:15 23  87.2       1        M Open       
2     103 Josh Davis            M      New Albany        OH    US      0:04:18.6 0:04:18.6 4:19 25  86.1       2        M Open       
3     104 Justin Carroll        M      Berea             OH    US      0:04:22.3 0:04:22.3 4:22 22  84.9       3        M Open       
4     48  Breydon Gates         M      Hilliard          OH    US      0:04:31.5 0:04:31.5 4:32 25  82.0       1        M 25-29      
5     106 Jack Begley           M      Columbus          OH    US      0:04:32.9 0:04:32.9 4:33 17  85.4       1        M 15-19      
6     276 Tim Andrews           M      Tipp City         OH    US      0:04:35.7 0:04:35.7 4:36 21  81.1       1        M 20-24      
7     310 Patrick DeSabato      M      Columbus          OH    US      0:04:36.4 0:04:36.4 4:36 27  80.5       2        M 25-29      
8     384 Bryan Derr            M      Columbus          OH    US      0:04:37.8 0:04:37.8 4:38 25  80.1       3        M 25-29      
9     22  Phillip Cochran       M      Columbus          OH    US      0:04:38.7 0:04:38.7 4:39 27  79.9       4        M 25-29      
10    418 Erik Reed             M      East Liverpool    OH    US      0:04:40.2 0:04:40.2 4:40 29  79.5       5        M 25-29      
11    24  Nicholas Lawyer       M      Columbus          OH    US      0:04:42.6 0:04:42.6 4:43 25  78.8       6        M 25-29      
12    11  Tanner Williams       M      Columbus          OH    US      0:04:43.1 0:04:43.1 4:43 16  83.5       2        M 15-19      
13    385 Michael DiBartola     M      Columbus          OH    US      0:04:43.9 0:04:43.9 4:44 31  78.8       1        M 30-34      
14    118 Mike Van Winkle       M      West Mansfield    OH    US      0:04:45.1 0:04:45.1 4:45 35  79.8       1        M 35-39      
15    25  Andrew Davidson       M      Columbus          OH    US      0:04:45.6 0:04:45.6 4:46 33  78.8       2        M 30-34      
16    23  Nate King             M      Dublin            OH    US      0:04:47.1 0:04:47.1 4:47 31  77.9       3        M 30-34      
17    14  Jared Holden          M      Columbus          OH    US      0:04:50.9 0:04:50.9 4:51 28  76.5       7        M 25-29      
18    376 James Rhoad-Drogalis  M      Columbus          OH    US      0:04:51.4 0:04:51.4 4:51 29  76.5       8        M 25-29      
19    364 Elwood Ellis          M      Columbus          OH    US      0:04:53.2 0:04:53.2 4:53 41  80.9       1        M Masters    
20    111 Taylor Gleaves        M      Columbus          OH    US      0:04:53.3 0:04:53.3 4:53 29  76.0       9        M 25-29      
21    389 Tim Wolf              M      Columbus          OH    US      0:04:55.5 0:04:55.5 4:56 34  76.6       4        M 30-34      
22    390 Dan Brodhag           M      Columbus          OH    US      0:04:55.6 0:04:55.6 4:56 30  75.5       5        M 30-34      
23    373 Matthew Conrad        M      Columbus          OH    US      0:04:56.5 0:04:56.5 4:57 24  75.1       2        M 20-24      
24    137 Jon Coyle             M      Lewis Center      OH    US      0:04:56.6 0:04:56.6 4:57 42  80.6       1        M 40-44      
25    64  Gabe Knuth            M      Columbus          OH    US      0:04:56.9 0:04:56.9 4:57 16  79.6       3        M 15-19      
26    136 Nate Ritz             M      Ostrander         OH    US      0:04:57.1 0:04:57.1 4:57 35  76.5       2        M 35-39      
27    328 Byron Kimmel          M      Tipp City         OH    US      0:04:57.5 0:04:57.5 4:58 44  81.6       2        M 40-44      
28    311 Brian Kasten          M      Pickerington      OH    US      0:04:57.5 0:04:57.5 4:58 36  76.9       3        M 35-39      
29    49  Sarah Biehl           F      Hilliard          OH    US      0:04:58.6 0:04:58.6 4:59 24  84.4       1        F Open       
30    379 Joshua Cochran        M      Hilliard          OH    US      0:04:59.7 0:04:59.7 5:00 38  77.4       4        M 35-39      
31    113 John Teal             M      Columbus          OH    US      0:05:01.2 0:05:01.2 5:01 40  78.2       3        M 40-44      
32    282 Colin Gagne           M      Dublin            OH    US      0:05:01.4 0:05:01.4 5:01 17  77.3       4        M 15-19      
33    35  Erick Weis            M      Hilliard          OH    US      0:05:01.9 0:05:01.9 5:02 50  84.3       1        M 50-54      
34    306 Gary Fetherolf        M      Carroll           OH    US      0:05:02.0 0:05:02.0 5:02 42  79.2       4        M 40-44      
35    402 Roger Honan           M      Columbus          OH    US      0:05:03.2 0:05:03.2 5:03 42  78.9       5        M 40-44      
36    317 Sean Patrick          M      Delaware          OH    US      0:05:04.6 0:05:04.6 5:05 29  73.1       10       M 25-29      
37    1   Craig Simpson         M      Delaware          OH    US      0:05:05.2 0:05:05.2 5:05 42  78.3       6        M 40-44      
38    333 Ricky Pinney          M      Dublin            OH    US      0:05:05.4 0:05:05.4 5:05 17  76.3       5        M 15-19      
39    5   Blaize O'Brien        M      Columbus          OH    US      0:05:05.6 0:05:05.6 5:06 47  81.3       1        M 45-49      
40    315 John Cuozzo           M      Powell            OH    US      0:05:05.8 0:05:05.8 5:06 16  77.3       6        M 15-19      
41    371 Luke Miller           M      Columbus          OH    US      0:05:05.9 0:05:05.9 5:06 14  80.0       1        M 1-14       
42    119 Caleb Martin          M      Columbus          OH    US      0:05:06.5 0:05:06.5 5:07 19  74.2       7        M 15-19      
43    325 Ethan Heitkamp        M      Tipp City         OH    US      0:05:06.7 0:05:06.7 5:07 17  76.0       8        M 15-19      
44    375 Lindsay Stull         F      Columbus          OH    US      0:05:07.0 0:05:07.0 5:07 15  85.7       2        F Open       
45    383 Brooke Benner         F      Columbus          OH    US      0:05:07.9 0:05:07.9 5:08 26  81.8       3        F Open       
46    419 Seth Westfall         M      Westerville       OH    US      0:05:09.8 0:05:09.8 5:10 41  76.6       7        M 40-44      
47    482 Ian Cook              M      Hilliard          OH    US      0:05:10.9 0:05:10.9 5:11 19  73.1       9        M 15-19      
48    38  Laura Kaulen          F      Hilliard          OH    US      0:05:11.0 0:05:11.0 5:11 42  87.1       1        F Masters    
49    326 Braydon Kimmel        M      Tipp City         OH    US      0:05:12.2 0:05:12.2 5:12 17  74.7       10       M 15-19      
50    436 Nick Voss             M      Hilliard          OH    US      0:05:12.5 0:05:12.5 5:13 29  71.3       11       M 25-29      
51    349 Patrick McCaffrey     M      Tipp City         OH    US      0:05:13.2 0:05:13.2 5:13 15  76.7       11       M 15-19      
52    102 Dylan Fisher          M      Ostrander         OH    US      0:05:13.3 0:05:13.3 5:13 15  76.7       12       M 15-19      
53    47  Michael Koelsch       M      Westerville       OH    US      0:05:15.1 0:05:15.1 5:15 30  70.8       6        M 30-34      
54    351 Brady Shilt           M      Tipp City         OH    US      0:05:15.6 0:05:15.6 5:16 15  76.1       13       M 15-19      
55    340 Austin Rogers         M      Tipp City         OH    US      0:05:18.0 0:05:18.0 5:18 16  74.3       14       M 15-19      
56    12  Keith Kuisick         M      Columbus          OH    US      0:05:18.2 0:05:18.2 5:18 46  77.5       2        M 45-49      
57    441 Tim Jasper            M      Marysville        OH    US      0:05:19.0 0:05:19.0 5:19 20  70.5       3        M 20-24      
58    10  Joseph Wile           M      Unionville Center OH    US      0:05:19.5 0:05:19.5 5:20 20  70.4       4        M 20-24      
59    344 Brennan Larned        M      Tipp City         OH    US      0:05:20.2 0:05:20.2 5:20 16  73.8       15       M 15-19      
60    27  Zachary Fisher        M      Ostrander         OH    US      0:05:20.8 0:05:20.8 5:21 20  70.1       5        M 20-24      
61    6   John Kellogg          M      Westerville       OH    US      0:05:20.9 0:05:20.9 5:21 56  83.3       1        M 55-59      
62    380 Nathan Morgan         M      Pickerington      OH    US      0:05:21.8 0:05:21.8 5:22 37  71.6       5        M 35-39      
63    446 Dale Smith            M      Worthington       OH    US      0:05:23.3 0:05:23.3 5:23 41  73.4       8        M 40-44      
64    429 Todd Starkey          M      Columbus          OH    US      0:05:23.7 0:05:23.7 5:24 27  68.8       12       M 25-29      
65    61  Sana Qamar            F      Dublin            OH    US      0:05:24.7 0:05:24.7 5:25 20  77.6       1        F 20-24      
66    68  Devin Gonzales        M      Columbus          OH    US      0:05:25.0 0:05:25.0 5:25 23  68.5       6        M 20-24      
67    42  Ellie Tighe           F      Hilliard          OH    US      0:05:25.2 0:05:25.2 5:25 17  79.0       1        F 15-19      
68    368 Sydney Petersen       F      Hilliard          OH    US      0:05:25.7 0:05:25.7 5:26 16  79.8       2        F 15-19      
69    29  Rob Fisher            M      Oregonia          OH    US      0:05:27.8 0:05:27.8 5:28 32  68.4       7        M 30-34      
70    9   Mark Frank            M      Columbus          OH    US      0:05:29.7 0:05:29.7 5:30 37  69.9       6        M 35-39      
71    382 Ryan Hort             M      Columbus          OH    US      0:05:30.3 0:05:30.3 5:30 41  71.8       9        M 40-44      
72    33  Laura Wetz            F      Hilliard          OH    US      0:05:30.9 0:05:30.9 5:31 45  84.9       1        F 45-49      
73    274 Cameron Earl          M      Tipp City         OH    US      0:05:32.3 0:05:32.3 5:32 15  72.3       16       M 15-19      
74    416 John Berardi          M      Columbus          OH    US      0:05:34.2 0:05:34.2 5:34 17  69.7       17       M 15-19      
75    101 Camden Allen          M      Ostrander         OH    US      0:05:34.3 0:05:34.3 5:34 15  71.9       18       M 15-19      
76    51  Shashwat Rao          M      Dublin            OH    US      0:05:34.5 0:05:34.5 5:35 15  71.8       19       M 15-19      
77    28  Kelly Fisher          F      Oregonia          OH    US      0:05:36.4 0:05:36.4 5:36 31  74.9       1        F 30-34      
78    60  Audrey Bannister      F      Dublin            OH    US      0:05:37.6 0:05:37.6 5:38 15  77.9       3        F 15-19      
79    142 Benjamin Iles         M      Columbus          OH    US      0:05:38.4 0:05:38.4 5:38 31  66.1       8        M 30-34      
80    348 Unknown Partic. 348   M                                      0:05:39.5 0:05:39.5 5:40                1        No Age Given 
81    2   Mark Rupe             M      WESTERVILLE       OH    US      0:05:40.3 0:05:40.3 5:40 45  71.9       3        M 45-49      
82    18  Sophie Lewis          F      Hilliard          OH    US      0:05:40.9 0:05:40.9 5:41 17  75.4       4        F 15-19      
83    319 Tim Beard             M      Lewis Center      OH    US      0:05:43.1 0:05:43.1 5:43 40  68.6       10       M 40-44      
84    346 Ben Prenger           M      Tipp City         OH    US      0:05:43.6 0:05:43.6 5:44 14  71.3       2        M 1-14       
85    361 Luke Compton          M      Powell            OH    US      0:05:44.2 0:05:44.2 5:44 15  69.8       20       M 15-19      
86    403 Caitlyn Jones         F      Hilliard          OH    US      0:05:45.0 0:05:45.0 5:45 13  78.8       1        F 1-14       
87    140 Matt Briggs           M      New Albany        OH    US      0:05:45.1 0:05:45.1 5:45 38  67.2       7        M 35-39      
88    301 Julie Riffle          F      Hilliard          OH    US      0:05:45.5 0:05:45.5 5:46 36  74.7       1        F 35-39      
89    270 Preston Connors       M      Tipp City         OH    US      0:05:46.4 0:05:46.4 5:46 17  67.3       21       M 15-19      
90    341 Katie Taylor          F      Tipp City         OH    US      0:05:48.8 0:05:48.8 5:49 17  73.7       5        F 15-19      
91    386 Steve Drugan          M      Westerville       OH    US      0:05:50.0 0:05:50.0 5:50 45  69.9       4        M 45-49      
92    65  Adam Buckley          M      Dublin            OH    US      0:05:50.1 0:05:50.1 5:50 19  64.9       22       M 15-19      
93    96  Abigail Wells         F      Lewis Center      OH    US      0:05:51.3 0:05:51.3 5:51 13  77.4       2        F 1-14       
94    15  Sofia Bishoff         F      Columbus          OH    US      0:05:52.2 0:05:52.2 5:52 15  74.7       6        F 15-19      
95    324 Matt Poynter          M      Tipp City         OH    US      0:05:52.4 0:05:52.4 5:52 17  66.1       23       M 15-19      
96    108 Cole Niemantsverdriet M      Columbus          OH    US      0:05:53.6 0:05:53.6 5:54 15  67.9       24       M 15-19      
97    50  Jason Stevens         M      Powell            OH    US      0:05:53.6 0:05:53.6 5:54 49  71.4       5        M 45-49      
98    423 Chris Long            M      Milford Center    OH    US      0:05:54.4 0:05:54.4 5:54 17  65.8       25       M 15-19      
99    374 Alex Stewart          M      Plain City        OH    US      0:05:55.0 0:05:55.0 5:55 15  67.7       26       M 15-19      
100   123 Isabella Manken       F      Columbus          OH    US      0:05:56.6 0:05:56.6 5:57 15  73.8       7        F 15-19      
101   133 Elise Byard           F      Hilliard          OH    US      0:05:56.7 0:05:56.7 5:57 15  73.7       8        F 15-19      
102   67  Jon Bryden            M      Columbus          OH    US      0:05:56.8 0:05:56.8 5:57 32  62.9       9        M 30-34      
103   134 Talia Mauro           F      Pickerington      OH    US      0:06:00.9 0:06:00.9 6:01 13  75.4       3        F 1-14       
104   284 Luke Anticoli         M      Tipp City         OH    US      0:06:02.0 0:06:02.0 6:02 16  65.3       27       M 15-19      
105   336 Paul Woidke           M      Westerville       OH    US      0:06:03.2 0:06:03.2 6:03 29  61.3       13       M 25-29      
106   130 D. Sweetman           F      Hilliard          OH    US      0:06:04.0 0:06:04.0 6:04 12  76.1       4        F 1-14       
107   17  Vivian Smith          F      Hilliard          OH    US      0:06:06.1 0:06:06.1 6:06 15  71.8       9        F 15-19      
108   30  Alyssa Mason          F      Dublin            OH    US      0:06:06.4 0:06:06.4 6:06 14  72.9       5        F 1-14       
109   332 Dylan Taylor          M      Tipp City         OH    US      0:06:10.2 0:06:10.2 6:10 14  66.1       3        M 1-14       
110   353 Wando Ebanks          M      Tipp City         OH    US      0:06:12.2 0:06:12.2 6:12 17  62.6       28       M 15-19      
111   431 Paichence Carter      F      Columbus          OH    US      0:06:12.7 0:06:12.7 6:13 21  67.6       2        F 20-24      
112   417 David Turner          M      Columbus          OH    US      0:06:13.0 0:06:13.0 6:13 17  62.5       29       M 15-19      
113   124 Jill Rodgers          F      Hilliard          OH    US      0:06:16.9 0:06:16.9 6:17 15  69.8       10       F 15-19      
114   125 Justine Smith         F      Hilliard          OH    US      0:06:18.7 0:06:18.7 6:19 15  69.4       11       F 15-19      
115   99  Jonathan Hess         M      Columbus          OH    US      0:06:21.2 0:06:21.2 6:21 34  59.3       10       M 30-34      
116   285 Henry Roeth           M      Tipp City         OH    US      0:06:22.6 0:06:22.6 6:23 14  64.0       4        M 1-14       
117   347 Tori Prenger          F      Tipp City         OH    US      0:06:24.3 0:06:24.3 6:24 16  67.7       12       F 15-19      
118   20  Chayse Arnhold        F      Powell            OH    US      0:06:24.6 0:06:24.6 6:25 15  68.4       13       F 15-19      
119   367 Ava Hoersten          F      Hilliard          OH    US      0:06:25.9 0:06:25.9 6:26 15  68.2       14       F 15-19      
120   53  Ashley Beatty         F      Powell            OH    US      0:06:28.9 0:06:28.9 6:29 16  66.9       15       F 15-19      
121   120 Anonymous Participant F                              US      0:06:31.8 0:06:31.8 6:32 15  67.1       16       F 15-19      
122   268 Nathan Harshbarger    M      Tipp City         OH    US      0:06:35.8 0:06:35.8 6:36 16  59.7       30       M 15-19      
123   327 Mason Kimmel          M      Tipp City         OH    US      0:06:36.3 0:06:36.3 6:36 15  60.6       31       M 15-19      
124   279 Jillian Brown         F      Tipp City         OH    US      0:06:38.9 0:06:38.9 6:39 17  64.4       17       F 15-19      
125   471 Nick Baughman         M      Powell            OH    US      0:06:39.0 0:06:39.0 6:39 14  61.4       5        M 1-14       
126   277 Lindsay Kimmel        F      Tipp City         OH    US      0:06:41.4 0:06:41.4 6:41 42  67.5       1        F 40-44      
127   126 Gavin Crozier         M      Columbus          OH    US      0:06:42.8 0:06:42.8 6:43 14  60.8       6        M 1-14       
128   305 Bob Kapps             M      Columbus          OH    US      0:06:43.1 0:06:43.1 6:43 60  68.7       1        M 60-64      
129   37  Riley Ries            F      Hilliard          OH    US      0:06:45.7 0:06:45.7 6:46 16  64.1       18       F 15-19      
130   342 Bri Hatfield          F      Tipp City         OH    US      0:07:19.4 0:07:19.4 7:19 15  59.9       19       F 15-19      
131   322 Ethan Rich            M      Columbus          OH    US      0:07:36.1 0:07:36.1 7:36 26  48.8       14       M 25-29      


Top Male Finisher - Open
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time   
===== ============== === === ======= ====== ================ ====== 
1     Wyatt Hartman  381 23  1       M      Stow OH US       4:15.4 
2     Josh Davis     103 25  2       M      New Albany OH US 4:18.6 
3     Justin Carroll 104 22  3       M      Berea OH US      4:22.3 


Top Female Finisher - Open
Place Name          Bib Age Overall Gender Location       Time   
===== ============= === === ======= ====== ============== ====== 
1     Sarah Biehl   49  24  29      F      Hilliard OH US 4:58.6 
2     Lindsay Stull 375 15  44      F      Columbus OH US 5:07.0 
3     Brooke Benner 383 26  45      F      Columbus OH US 5:07.9 


Top Male Finisher - Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location       Time   
===== ============ === === ======= ====== ============== ====== 
1     Elwood Ellis 364 41  19      M      Columbus OH US 4:53.2 


Top Female Finisher - Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location       Time 
===== ============ === === ======= ====== ============== ==== 
1     Laura Kaulen 38  42  48      F      Hilliard OH US 5:11 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.